Friday, January 25, 2008

Aafrikas vabatahtlikuna maailma parandamas

25.01.2008 Eesti Päevaleht
kirjutas Mart Niineste

Eestlanna Eneli Meresmaa käis Lõuna-Aafrika Vabariigis vabatahtlikuna töötamas.

“Pole mõtet muretseda sellepärast, mis on või oli halvasti. Samuti pole mõtet muretseda sellepärast, mis tuleb,” võtab Eneli Aafrika kreedo kokku.
Lõuna-Aafrika Vabariik on kontrastide maa. Ja mitte ainult sellepärast, et seal elab mitut värvi inimesi. See on riik, kus linnad on dÏunglid ja külades valitseb kõrvaltvaataja pilgu jaoks primitiivne-pastoraalne idüll. Iga viies inimene põeb aidsi, kuid töö, mis toob leiva lauale, käib alati laulu saatel. Pärast pimedat on ohtlik väljas käia, kuid päikseloojang on künkaharjalt vaadates eriti ilus.

Vabatahtlik, mitte ametnik

Eneli töötas seal GLEN-programmi raames. Üleeuroopalise ettevõtmise eesmärk on saata heaoluühiskonna noori arengumaadesse abitöödele, veenmaks neid, et poole kilo kohvi saamiseks tuleb põllul päikese käes pikalt rassida ning banaanid ei kasva Selveri puuviljaletis.
Eneli osales tänu programmile mittetulundusühingu töös, mis tegeles õiglase kaubanduse arendamisega. “Nad ühendavad tootjaid, vahendavad infot ja konsulteerivad farmereid juriidilistes küsimustes,” selgitab ta organisatsiooni ülesannet.

“Aga ma ei olnud ametnik, vaid vabatahtlik,” rõhutab ta ning meenutab, et rohujuuretasandi kogemust – elu ilma vee ja elektrita farmis, kuhu esimene traktor osteti paari aasta eest – oli unikaalne. “Ma teeks seda iga kell uuesti,” sõnab ta õhinaga.

Aktiivse ja uudishimuliku inimesena lõi Eneli kaasa veel kahes projektis. Neist esimene tegeles lasteaedadega. “Lasteaed on pikk konteiner, kus lapsed mängivad, söövad, magavad ja valmistavad end kooliks ette,” meenutab Eneli. Tema ülesanne oli lastega tegeleda ning konteinerit lastesõbralikumaks kujundada. Teine projekt viis Eneli kokku memmedega. Koos nendega haris ta aiamaid, mis asendavad LAV-is sotsiaaltoetusi.

“Nendega tuttavaks saamine võtab natuke aega.” Aga kui teatav psühholoogiline piir on ületatud, on sõber nagu sõber ikka, resümeerib Eneli.

Vabatahtlike võimalused

•• Maailmahariduse projekt GLEN. Eestis viib seda ellu MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud. Kolmekuulistes kogukonnaprojektides osalevad viis Eesti noort, kel on võimalik teha oma erialast tööd ühes arenguriigis. Eestlased on GLEN-is aastast 2004, 13 eestlast on käinud Malawis, Ghanas, Ugandas, LAV-is, Sambias, Gruusias, Indias, Kamerunis. Tänavu saavad 21–30-aastased kandideerida 25. jaanuarini viide GLEN-projekti. Vaata: www. terveilm.net.

http://www.epl.ee/artikkel/416033

No comments: